Autokarowy wyjazd do Czerwińska n/Wisłą na MISTERIUM MĘKI PAŃSKIEJ

MOK Marki MOK

 12 marca 2014    11:23

Marecki Ośrodek Kultury, niedziela, 06.04.2014, godzina 10:00

Tekst: ks. dr Franciszek Harazim, ks. dr Antoni Hlond. Miejsce: Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Czerwińsku, Klasztor Salezjanów, sala teatralna. Organizacja: Salezjański Ośrodek Młodzieżowo-Powołaniowy Emaus.  Wykonawcy: Mariusz Kozubek, Marcin Wąsowski, Adam Łoniewski, Marzena Lamh-Łoniewska oraz młodzież ze środowisk salezjańskich.

Koszt: 45 zł, obowiązują zapisy. Wyjazd autokaru z parkingu przy ul. Lisa Kuli 3 o godz. 10:00 Autokar będzie zatrzymywał się na wszystkich przystankach.

Czerwińskie Misterium Męki Pańskiej należy do najsłynniejszych polskich misteriów pasyjnych. Tekst tego dramatu napisał salezjanin - ks. dr Franciszek Harazim (1885-1941). Muzyka do spektaklu jest dziełem innego salezjanina - wybitnego kompozytora - ks. dr Antoniego Hlonda (1884-1963), zasłużonego przede wszystkim na polu muzyki kościelnej, podpisującego swoje dzieła pseudonimem "Antoni Chlondowski".

Pięcioaktowe misterium, rozpoczynające się od sceny na Górze Oliwnej, w inscenizacji czerwińskiej zostało poszerzone o prolog, który przenosi akcję do Wieczernika. Ukazuje on najważniejsze wydarzenia z Ostatniej Wieczerzy, bezpośrednio poprzedzające mękę Chrystusa i nierozerwalnie z nią związane.

Po raz pierwszy misterium "Męki Pańskiej" Harazima - Chlondowskiego zostało wystawione 8 marca 1931 roku w Krakowie, a po II wojnie światowej przywędrowało do Czerwińska do sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Czerwińsku nad Wisłą. Tu w klasztorze Salezjanów wystawiono je po raz pierwszy w 1949 r., po czym - ze względu na cenzurę - wstrzymano aż do 1975 r. Jedynie w latach 1958-60 udało się zorganizować przedstawienia, po uwzględnieniu zaleconych przez władzę poprawek.

Przez długie lata (1975-2006) wykonawcami Misterium byli nowicjusze salezjańscy. Po likwidacji nowicjatu Towarzystwa Salezjańskiego w Czerwińsku nad Wisłą na kilka lat tradycja Misterium wygasła.

W 2014 r. Salezjański Ośrodek Młodzieżowo-Powołaniowy Emaus, prowadzący swoją działalność w ramach Stowarzyszenia Na Rzecz Wychowania, Rozwoju i Promocji Inicjatyw Dzieci i Młodzieży, zajął się organizacją Misterium. Aktualnie w spektaklu biorą udział profesjonalni aktorzy m.in. Mariusz Kozubek, Marcin Wąsowski, Adam Łoniewski, a także młodzież ze środowisk salezjańskich. Czerwińsk zapragnął wrócić do kultywowania tej pięknej, wielkopostnej formy spotkania ze sztuką. Sztuką, która ma poruszyć ludzkie serca i przygotować odbiorców na święta Zmartwychwstania Pańskiego.

To wartościowe wydarzenie teatralne zawsze ściągało publiczność z całej Polski, było jednym z ważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie.

Wykonawcy

Mariusz Kozubek ? założyciel Teatru A z Gliwic. Aktor, reżyser, choreograf, scenograf, kostiumolog, kompozytor. Reżyser takich spektakli jak: "Tobiasz" czy też "Pieśń o św. Franciszku"

Marcin Wąsowski ? polski artysta kabaretowy, członek Kabaretu Świerszczychrząszcz. Od ponad dziesięciu lat zajmuje się teatrem. Wcześniej współpracował z łódzkim Teatrem MMS i Teatrem A. Absolwent Technikum Elektronicznego, z wykształcenia magister matematyki.

Adam Łoniewski - Absolwent PWSFTv i T w Łodzi na wydziale aktorskim (2001). Współpracował z Teatrem im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy. Od 2004 pracował w Teatrze im. Mickiewicza w Częstochowie. Ma w swoim dorobku także role w produkcjach filmowych i telewizyjnych: "Wschody i zachody miasta" (2005), "Wieczernik" (2001), "Związek otwarty" ( 2000). Aktor wielokrotnie nagradzany m.in.: Nagrodą Gazety Wyborczej za wybitne kreacje aktorskie w teatrze bydgoskim w latach 2002-2003, Laurem Grzymały za najlepszą rolę drugoplanową - (Roman w "Rodzinie wampira") 2003, Nagrodą Marszałka Województwa Kujawsko Pomorskiego za sezon 2002-2003.

Marzena Lamh?Łoniewska - Wokalistka, kompozytorka, aranżerka, aktorka, założycielka i prowadząca zespołu Kalokagathos. Prowadzi też zajęcia emisyjne i wokalne dla aktorów i studentów szkół teatralnych. Współpracuje z Centrum Kultury Młodych w Łodzi, MDK w Częstochowie, teatrami w Łodzi, Poznaniu, Częstochowie. Jest również założycielem i kierownikiem muzycznym zespołu wokalnego "Kalokagathos".

Galeria

zdjecie: 62790
zdjecie

MOK Marki

Marecki Ośrodek Kultury jest samorządową instytucją kultury. Powstał w 1984 roku. Naszą siedzibą jest zabytkowy, ponad stuletni budynek z piękną wieżyczką, mieszczący się w centrum miasta przy ul. Fabrycznej 2, róg ul. Piłsudskiego. Uchwałą Rady Miasta Marki z dnia 18 maja 2011 roku Marecki Ośrodek Kultury otrzymał imię Tadeusza Lużyńskiego - mareckiego artysty plastyka, pedagoga i społecznika.

MISJA
Misją Mareckiego Ośrodka Kultury jest kreowanie zainteresowań kulturą i sztuką, animacja
i edukacja kulturalna oraz upowszechnianie lokalnych tradycji.

Oferujemy udział w zajęciach stałych i cyklicznych, a także spotkaniach, koncertach, spektaklach teatralnych, wernisażach, sesjach warsztatowych i projektach. Przygotowujemy do udziału w kulturze artystycznej i zapewniamy kontakt ze sztuką i artystami.

ZAPRASZAMY DO KORZYSTANIA Z NASZEJ OFERTY
ZAPRASZAMY DO JEJ WSPÓŁTWORZENIA I WSPÓŁPRACY

Chcemy być miejscem pobudzającym lokalną aktywność, miejscem przerzucania mostów pomiędzy różnymi grupami mieszkańców. Czekamy na nowych partnerów, nowych uczestników i nowe propozycje.

mokmarki.pl

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry