Armaty Armii Czerwonej koło Kościoła Św. Izydora

Zapraszam do zapoznania się z bardzo interesującym filmem archiwalnym z 1946 r.

Chociaż dokument wart jest cały obejrzenia, niemniej proszę zwrócić szczególną uwagę na 5 minutę i 58 sekundę filmu. Zobaczyć tam można armaty radzieckie ostrzeliwujące Warszawę, najprawdopodobniej w kierunku Kanału Żerańskiego, podczas ataku wojsk sowieckich na stolicę, chyba w 1945 roku. Najciekawszy jest fakt, że armaty te stoją przy ulicy Bandurskiego, a w niedalekiej odległości widać kościół Św. Izydora.

http://resources.ushmm.org/film/display/main.php?search=simple&dquery=keyword%28POLAND%29&cache_file=uia_xxPIkc&total_recs=272&page_len=25&page=1&rec=25&file_num=2323

Chciałbym tutaj podziękować p. Dariuszowi Robakowi, osobie o nieprzeciętnej wiedzy historycznej, zwłaszcza dotyczącej okresu II Wojny Światowej na ziemiach polskich, za informację o filmie.

Radek Dec

Komentarze: 2

  1. Radek Dec pisze:

    Zgodnie z informacjami uzyskanymi od p. Darka Robaka na filmie widzimy oddziały 47 i 70 armii 1 Frontu Białoruskiego (dowódcą był Konstanty Rokossowski). Co do daty, nie był to rok 1945 tylko wrzesień 1944 r.

    Dziękuję za sprostowanie.

    Radek Dec

  2. Paweł Gendek pisze:

    Nie wiem czy zwrócili Państwo uwage w tym filmie kadr wcześniej niż widok na kościół Św Izydora, pokazana jest kapliczka obecnie znajdująca sie na terenie Białołęki a w niedalekim sąsiedztwie naszego Cmentarza parafialnego, można do niej dojechać drogą idącą z Grodziska, za składem węgla. Z mostka na rzece Długiej jest już ona widoczna

Zastrzeżenie
Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących – redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

WordPress.org - wdrożenie: ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Warszawa, Marki (zapytań: 74, generowano: 0,582s)