Stowarzyszenie Marki-Pustelnik-Struga

Stowarzyszenie
Marki-Pustelnik-Struga
ul. Ząbkowska 64, 05-270 Marki

22 781 23 08,
501 550 416
tpaciorek@wp.pl

Urząd Miasta Marki

Al. J. Piłsudskiego 95,
05-270 Marki
22 781 10 03, urzad.miasta@marki.pl

Godziny pracy: pn, wt, cz, pt: 8.oo-16.oo,
śr: 10.oo-18.oo

AKT ZAWIERZENIA MIASTA MARKI NIEPOKALANEMU SERCU MARYI

 

 

Szanowni Państwo,

w Święto Matki Bożej Gromnicznej, tj. 2 lutego br., miała miejsce 13. autokarowa pielgrzymka władz samorządowych i mieszkańców Marek na Jasną Górę.  Pod opieką duszpasterską proboszcza parafii św. Izydora, ks. Kazimierza Sztajerwalda, do tronu Królowej Polski, Matki Boskiej Częstochowskiej, pielgrzymowało 61 osób. Byli wśród nich przedstawiciele wszystkich mareckich parafii. Najstarszy pielgrzym liczył 89 lat, a najmłodszy 11. Jak co roku głównym celem pielgrzymki była Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w intencji mieszkańców Marek, zakończona uroczystym odczytaniem zawierzenia Miasta Marki Pani Jasnogórskiej, Królowej Polski przez przewodniczącego Rady Miasta Michała Jarocha.
Odnowienie Zawierzenia odbyło się w obecności Burmistrza Miasta Marki Jacka Orycha, wiceprzewodniczącego Rady Miasta Marki Tomasza Paciorka, radnych – Danuty Stefaniak, Agnieszki Lużyńskiej, Dariusza Pietruchy, Zbigniewa Paciorka, Przemysława Lisa oraz Roberta Szafrańskiego.
Warto wspomnieć, że Mszy Św. koncelebrowanej przewodniczył i okolicznościowe kazanie wygłosił ojciec Melchior Królik, który wielokrotnie powtarzał, abyśmy czcili Maryję jako naszą koronowaną Królową, a kochali jako naszą Mamę najdroższą, która nad nami się pochyla, nas wspiera i nas wspomaga.
Po uroczystości pielgrzymi udali się na miejsce, gdzie w lutym 2016 r. odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą odlanie Dzwonów Jasnogórskich „Maryja” i „Paweł Pustelnik” w ludwisarni Stanisława Czerniewicza w Markach – Pustelniku w 1912 r. Tablica znajduje się za Bramą Matki Bożej Zwycięskiej tzw. Królewskiej, po lewej stronie, idąc w stronę Kaplicy Cudownego Obrazu, przy drzwiach prowadzących do prowizorycznej dzwonnicy. Tablica została ufundowana dzięki hojności i ofiarności mieszkańców naszego miasta i jest pamiątką, która po wsze czasy będzie przypominała pielgrzymom na Jasną Górę o tym szczególnym wydarzeniu sprzed ponad 100 lat. Następnie markowianie udali się bezpośrednio pod Dzwony Jasnogórskie, przy których zrobione zostały pamiątkowe zdjęcia.
Ojciec Stanisław Rudziński opowiadał o wieży Jasnogórskiej, jednej  z najwyższych wież kościelnych w Polsce – 106 metrów wysokości. Zegar znajdujący się nad pierwszą kondygnacją, posiada kuranty – 36 dzwonów i dzwonków wygrywających co kwadrans maryjne pieśni. Ojciec Stanisław snuł plany wybudowania porządnej dzwonnicy na kilka dzwonów, tak aby już nie tylko w promieniu 6 km było słychać Jasnogórskie Dzwony, ale znacznie dalej.

         Jasnogórskie Dzwony

     ”Maryja” i „Paweł”

     Pani Polskiej Korony

     sercem biją chwałę.

     W Pustelniku odlane

     Bogu na wieczną cześć.

     Pielgrzymom czystym drganiem

     spiżową dzwonią pieśń.

                                                                     
                                                                  Refren:     Marki-Pustelnik-Struga

         Trójmiastem moim jest!

         Tu płynie rzeka Długa

         i Czarna ma swój bieg.

         Słupecka Puszcza śpiewa,

         Królowej Bony las.

         Angielskie ma korzenie -

         rosnące z dumą w nas.

         Angielskie ma korzenie -

         jedyne takie wśród miast!

Na koniec w imieniu mareckich pielgrzymów pragnę podziękować wiceprzewodniczącemu Rady Miasta Marki, Tomaszowi Paciorkowi, za zorganizowanie po raz kolejny pielgrzymki na Jasną Górę – za zamówienie autokarów i Mszy św. przed Cudownym Obrazem, za zamówienie nagrań oraz zdjęć w Biurze Prasowym Jasnej Góry. To dzięki Tomaszowi Paciorkowi, który kilka ostatnich lat poświęcił  na odkrywanie historii Jasnogórskich Dzwonów odlanych w Pustelniku, ojcowie paulini, a w szczególności o. Melchior Królik i o. Stanisław Rudziński tak dużo już wiedzą o naszym mieście i tak serdecznie mówią o Markach przy każdym kolejnym spotkaniu. Gwoli przypomnienia, mareckie pielgrzymki na Jasną Górę w Święto Matki Bożej Gromnicznej i Akt Zawierzenia Miasta Marki Niepokalanemu Sercu Maryi to inicjatywa radnej Miasta Marki śp. Marii Przybysz-Piwko, którą również w dniu pielgrzymki wspominaliśmy w modlitwie wiernych przed Cudownym Obrazem Jasnogórskim. To jej posłannictwo radny  Tomasz Paciorek wypełnia z wielką determinacją, mobilizując innych samorządowców do wspólnego pielgrzymowania do jasnogórskiego tronu Królowej Polski.
Zdjęcia:   Tomasz Paciorek

Galeria

Komentarze wyłączone

WordPress.org - wdrożenie: ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Warszawa, Marki (zapytań: 64, generowano: 0,614s)