30 czerwca 2013    01:51

W czwartek, 27 czerwca 2013 roku we wspomnienie NMP Nieustającej Pomocy pielgrzymowaliśmy w kilka osób do Domu Św. Faustyny w Ostrówku.

Była to nasza kolejna wizyta w domu Sekretarki Bożego Miłosierdzia.

Domem Św. Siostry Faustyny opiekuje się Zgromadzenie Sióstr Jezusa Miłosiernego powstałe na wyraźne polecenie Pana Jezusa Miłosiernego przekazane Św. Faustynie Kowalskiej Założycielem Zgromadzenia jest Bł. Ks. Michał Sopoćko spowiednik i kierownik duchowny Św. Siostry Faustyny.

Więcej o Domu Św. Siostry Faustyny dowiesz się klikając tutaj
Strona internetowa Domu Św. Siostry Faustyny

Pierwsze kroki skierowaliśmy do domowej kaplicy, by w łączności z Papieżem Franciszkiem odmówić modlitwę Anioł Pański.

Po modlitwie udaliśmy się do nowopowstałego pawilonu (kaplicy polowej) - nawiązującego stylem architektonicznym do Domu Św. Siostry Faustyny - w którym zainstalowana była wystawa poświęconą II pielgrzymce Ojca Świętego do Ojczyzny,(w tym Mszy Św. sprawowanej 17 czerwca 1983 r. w Warszawie). Niepowtarzalne zdjęcia ukazujące polskiego papieża przybywającego w Pielgrzymce Nadziei do Ojczyzny opatrzone były trafnym komentarzem, potęgującym ponadczasowość i aktualność papieskiego nauczania.

Po obejrzeniu wystawy, po której oprowadzała nas Kustoszka Domu Św. Siostry Faustyny, Siostra Dominka Steć, udaliśmy się ponownie na werandę domu Państwa Lipszyców (w której urządzono kaplicę), by odmówić Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Modliliśmy się wspólnie z Państwem Kielakami, przybyłymi z pobliskiego Klembowa, by podziękować za pośrednictwem św. Faustyny i NMP Nieustającej Pomocy za przeżyte 50 lat w małżeństwie. Do modlitwy dołączył również młody mężczyzna, który przybiegł do Ostrówka, z oddalonego o 8 km Tłuszcza.

Po modlitwie Siostra Dominika oprowadziła nas po całym domu, szczegółowo opisując każde z pomieszczeń, każdy mebel w nim się znajdujący, jak również (z nieznanymi nam detalami) - barwnie i z gruntowną znajomością tematu - opowiedziała historię życia i powołania Św. Faustyny Kowalskiej oraz Rodziny Lipszyców. Zdumiewającym faktem jest to, że dom nie ucierpiał w czasie zawieruch wojennych XX wieku i później, w okresie komunistycznym. Jak widać Święta czuwa nad nim nieustannie. Bryła budynku zachowała się w stanie, niemal w całości, oryginalnym. Byliśmy bodaj pierwszymi zwiedzającymi dom, którzy mogli podziwiać najnowszy dar, którym jest stary poczciwy zegar szafowy, pasujący jak ulał do wystroju saloniku, gdzie zajął poczesne miejsce. Ofiarodawcą starego zegara, jest Ks. Prałat Henryk Drożdż, kończący w tym czasie pracę w naszej Diecezji. Ksiądz Henryk jest bardzo mocno związany z Ostrówkiem, gdzie był proboszczem i zarazem budowniczym kościoła p.w. NMP Matki Kościoła, pracował w tej parafii 27 lat, następnie został skierowany do naszej parafii - Św. Izydora -  w Markach. Pracował u nas przez kolejne 13 lat (1993 - 2006). Tutaj wybudował nową plebanię, ogrodzenie cmentarza grzebalnego, a przede wszystkim zainicjował powstanie najmłodszej mareckiej parafii p.w. NMP Matki Kościoła, przy ulicy Ząbkowskiej. Ks. Dariusz Gugała, mianowany pierwszym proboszczem nowej parafii w dniu 24 czerwca 2004 roku, wraz z godnością proboszcza otrzymał w darze od Ks. Henryka Drożdża klucze do kaplicy-plebanii, gotowej do zamieszkania i prowadzenia nabożeństw. Kaplica została przekazana w stanie surowym, jednak była odpowiednio zabezpieczona (okna, drzwi) do tymczasowego funkcjonowania. Już jako emeryt Ksiądz Henryk Drożdż został na mocy dekretu biskupa Warszawsko-Praskiego skierowany do sąsiedniej parafii p.w. Zesłania Ducha Świętego w pobliskich Ząbkach. Podziwiając stary zegar: jego dokładność (z jaką wybija przemijające godziny), jego wygląd (czysty i lśniący, niemal pachnący świeżym lasem), bicie miarowe jego zegarowego serca... z nostalgią wspominaliśmy naszego Starego Proboszcza. Znając jego werwę i zapał, z pewnością możemy liczyć na jego pomoc przy budowie kościoła przy ul. Ząbkowskiej...

W Domu św. Faustyny podjęliśmy nowe wezwanie. Zobowiązaliśmy się do utworzenia w mareckich parafiach Kół Koronkowych, zarówno kół dla osób dorosłych, jak i dla dzieci. To wspaniały ?wakacyjny projekt?, który, mamy taką nadzieję, szybko się ziści i uzyska poparcie mieszkańców naszego miasta.

Jeszcze tego lata przyjedziemy do Ostrówka na rowerach. Oby miarowo kręciły się Koła Koronkowe i koła rowerowe.

Zapraszamy do wspólnego pielgrzymowania, warto nawiedzić to pełne świętości miejsce.

Marek Kroczek, Prezes POAK Marki

Galeria

zdjecie: 53632
fot. 1
fot. 2
fot. 4
fot. 5
fot. 6
fot. 7
fot. 8
fot. 9
fot. 10
fot. 11
fot. 12
zdjecie

Marek Kroczek

Współpracuje z portalem marki.net.pl od 2004 roku.
Prezes Mareckiej Akcji Katolickiej.
Radny, przewodniczący Komisji Oświaty Kultury i Sportu Rady Miasta Marki w latach 2006-2010. Pomysłodawca, realizator imprez rodzinno-rekreacyjnych, ogólnomiejskich konkursów międzyszkolnych i wielu innych przedsięwzięć. Organizator wyjazdów rodzinnych oraz pielgrzymek krajowych i międzynarodowych.

Autor hasła MARKOWE MARKI.
Z pasją pomaga innym... zapominając o sobie.
Miłośnik wszystkich zwierząt, dużych i małych.. tych co skaczą i fruwają...

akcja.marki.net.pl

Komentarze:

Zastrzeżenie

Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących — redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

ACTIVENET - strony www, sklepy internetowe - Marki, Warszawa

skocz do góry