Stowarzyszenie Marki-Pustelnik-Struga

Stowarzyszenie
Marki-Pustelnik-Struga
ul. Ząbkowska 64, 05-270 Marki

22 781 23 08,
501 550 416
tpaciorek@wp.pl

95 lat temu zorganizowano Pierwsze Wyścigi Samochodowe w Markach – Strudze.

Dla fanów motoryzacji będzie to zapewne ciekawa informacja.

95 lat temu, tj. 8 października 1922 r. odbyły się Pierwsze Wyścigi Samochodowe w Strudze. Wyścigi na dystansie 43 km (3 okrążenia) odbyły się na trasie: Struga (stacja kolejki Mareckiej) – Czarna Struga – szosą poprzeczną do szosy Zegrzyńskiej, szosą Zegrzyńską do szosy Radzymińskiej.  (Poniżej mapka z 1922 r. obrazująca trasę wyścigów wraz z zaznaczonymi: A – startem i metą, B – trybunami i lożami, C – miejscami stojącym, D – miejscami postoju samochodów biorących udział w wyścigu).

Można zaryzykować twierdzenie, iż obecnie trasa wyścigu wiodłaby dzisiejszą ul. Zieloną w Strudze do ul. Spacerowej, ul. Spacerową do trasy 631 i trasą 631 do Al. Marsz. J. Piłsudskiego.

Według informacji zawartej w ulotce w wyścigach samochodowych – o zróżnicowanym litrażu i wadze – uczestniczyły także motocykle o różnych pojemnościach, mocach i z wózkiem. Zaś organizatorem zawodów był Automobilklub Polski.


Wyścigi samochodowe w Strudze. Maj 1932 r. Źródło: NAC.

Wyścigi samochodowe w Strudze. Maj 1932 r. Widoczny m.in. zdobywca pierwszego miejsca w klasyfikacji ogólnej Żukowski (bez czapki). Źródło: NAC.

Wyścigi samochodowe w Strudze. Maj 1932 r. Uczestnik wyścigu Jiri Lobkowitz w samochodzie Bugatti. Żródło: NAC

W kolejnych wpisach (które zostaną zamieszczone niebawem) przeczytacie Państwo o wyścigach motocyklowych – również zorganizowanych w Strudze na podobnej trasie oraz o tragicznym w skutkach wypadku, gdzie zginął fotoreporter i dwóch innych widzów, a także o imponującym „Turnieju Walki Francuskiej” – również zorganizowanym w Strudze w „Parku Wenecja”.

Zapraszam Państwa do śledzenia wpisów.

Tomasz Paciorek

Źródło: Polona.pl, NAC, Internet.


Galeria

Komentarze: 1

  1. Ireneusz pisze:

    Moim zdaniem wyścig był poprowadzony przez las ulicą Brukową .3 okrążenia to ponad 40km.Pozdrawiam.Irek.

Zastrzeżenie
Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących – redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

WordPress.org - wdrożenie: ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Warszawa, Marki (zapytań: 63, generowano: 0,579s)