Szkoła Podstawowa nr 1

Szkoła Podstawowa nr 1
im. Kornela Makuszyńskiego w Markach

ul. Okólna 14,
05-270 Marki
22 781-10-26, markiszkola1@gazeta.pl

Urząd Miasta Marki

Al. J. Piłsudskiego 95,
05-270 Marki
22 781 10 03, urzad.miasta@marki.pl

Godziny pracy: pn, wt, cz, pt: 8.oo-16.oo,
śr: 10.oo-18.oo

Zespół Szkół nr 1

Zespół Szkół nr 1
im. Jana Pawła II

Al. Piłsudskiego 96
05-270 Marki
22 781-10-17, zs1marki@zs1marki.pl

Wizyta polskich uczniów z Wilna w Markach

Marki odwiedziła grupa uczniów ze Szkoły Średniej im. W. Syrokomli w Wilnie, która zamieszkała w mareckich rodzinach.

Swoich równieśników z Wilna przyjęli uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 1 oraz Gimnazjum Nr 1 w Markach. Razem z uczniami do Marek przyjechali przedstawiciele grona pedagogicznego: Łucja Minowicz – nauczycielka języka polskiego oraz Wiktor Łowczyk – nauczyciel historii. Przez 5 dni Polacy mieszkający na co dzień w Wilnie, ukochanym mieście marszałka Piłsudskiego, poznawali historię Marek i Warszawy. Bogaty program pobytu nie pozwolił na nudę.

Goście z Litwy poznali historię Warszawy zwiedzając z przewodnikiem Stare Miasto i Trakt Królewski oraz Łazienki Królewskie, uczestniczyli w wizycie w Pałacu Prezydenckim zorganizowanej dzięki wsparciu radnego miasta Marki Radosława Deca, a także odpoczywali w ogrodach Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Obowiązkowym punktem wycieczki było także odwiedzenie Centrum Nauki Kopernik. Część uczniów uczestniczyła również w Mareckiej Nocy Muzeów.

Uczniowie Syrokomlówki jeden dzień swojego pobytu w Polsce spędzili w Parku Kulturowym Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Ossowie, gdzie obejrzeli film dokumentalny na remat największego zwycięstwa militarnego Polaków w XX wieku, odwiedzili kaplicę i cmentarz poległych w boju pod Ossowem oraz uczestniczyli w pokazie umundurowania i uzbrojenia  zorganizowanym przez rekonstruktorów 7 pułku lansjerów nadwiślańskich. Następnie młodzież uczestniczyła w grach i zabawach na szkolnym boisku, grillowała, a na zakończenie obejrzała film „Regiony z historią wczoraj i dziś – Marki”.

W programie nie mogło zabraknąć także pamiątkowego zdjęcia pod marecką ciuchcią. Goście spotkali się wcześniej z burmistrzem Jackiem Orychem, który wręczył im pamiątki z pobytu w Markach oraz podziękował mareckiej młodzieży za opiekę nad uczniami z Wilna. Podpisano także list intencyjny o dalszej współpracy w dziedzinie oświaty i kultury pomiędzy Miastem Marki a Szkołą Średnią im. Władysława Syrokomli w Wilnie. Strony zobowiązały się do realizacji projektów edukacyjnych: wizyt kadry nauczycielskiej, wymian uczniowskich, organizacji wydarzeń kulturalnych promujących kulturę polską oraz prezentujących kulturę litewską.

Wizyta uczniów z Marek w Wilnie zorganizowana zostanie w przyszłym roku szkolnym.

Szkoła Średnia im. Władysława Syrokomli w Wilnie to placówka z ponad 60-letnią tradycją. Program nauczania realizowany jest zarówno w języku litewskim, jak i języku polskim. Przy szkole działa jeden z najbardziej utytułowanych młodzieżowych zespołów pieśni i tańca w Europie ? ?Wilenka?. Szkoła w 2013 roku otrzymała nominację do nagrody Strażnik Dziedzictwa Narodowego przyznawanej przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej.

Relacja Tuby Marek

Galeria

Komentarze wyłączone

WordPress.org - wdrożenie: ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Warszawa, Marki (zapytań: 68, generowano: 0,624s)