Urząd Miasta Marki

Al. J. Piłsudskiego 95,
05-270 Marki
22 781 10 03, urzad.miasta@marki.pl

Godziny pracy: pn, wt, cz, pt: 8.oo-16.oo,
śr: 10.oo-18.oo

75 rocznica mordu na Kruczku

Zapraszamy do wzięcia udziału w uroczystych obchodach.


Zanim 30 lipca 1944 r. zapadł mrok, do zgarniętych w łapankach i stłoczonych mieszkańców Marek, Pustelnika, Zielonki i Strugi zaczęli strzelać z broni maszynowej esesmani. To była okrutna rzeź niewinnych ludzi, dokonana w odwecie za akcje naszego podziemia. Do dziś nie udało się ustalić liczby ofiar tego bestialskiego mordu nad jeziorem Kruczek. Na liście znajduje się 48 nazwisk. Część źródeł podaje jednak dużo większą liczbę ofiar (148)
.
Pamiętajmy o tym tragicznym w dziejach naszego regionu wydarzeniu. Zapraszamy Państwa na obchody 75 rocznicy mordu. Spotkajmy się o godz. 17.00 przy pomniku na Kruczku. Jak co roku, złożymy wieńce, zapalimy znicze na pamiątkę tego wydarzenia i odmówimy modlitwę.

Komentarze: 1

  1. Marek Kroczek pisze:

    Kiedy planowane jest oddanie czci rozstrzelanym w lipcu 1944 roku mieszkańcom Zieleńca, których pomnik został odsłonięty na Placu Zgody przed dwoma laty?
    Więcej informacji w linku
    http://www.marki.net.pl/odsloniecie-pomnika-rozstrzelanych-mieszkancow-zielenca-102722

Zastrzeżenie
Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących – redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

WordPress.org - wdrożenie: ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Warszawa, Marki (zapytań: 67, generowano: 0,607s)