Stowarzyszenie Marki-Pustelnik-Struga

Stowarzyszenie
Marki-Pustelnik-Struga
ul. Ząbkowska 64, 05-270 Marki

22 781 23 08,
501 550 416
tpaciorek@wp.pl

73. rocznica zbrodni na Kruczku. Uroczystości upamiętniające.

Cieszy fakt, iż z roku na rok jest nas coraz więcej - powiedział Burmistrz Jacek Orych na uroczystości upamiętniającej 73. rocznicę zbrodni dokonanej przez Niemców na mieszkańcach Marek, Zielonki, Pustelnika i Strugi 30 lipca 1944 r.

Przebaczamy – ale też i pamiętamy, i będziemy pamiętać o tej straszliwej zbrodni dokonanej przez niemieckiego okupanta - mówił Zbigniew Paciorek, prezes Stowarzyszenia „Marki-Pustelnik-Struga”.

Pamiętam wszystko dokładnie, choć byłam wtedy małą dziewczynką - opowiadała zebranym na Kruczku Pani Wanda Jendrysiak, naoczny świadek tamtych tragicznych wydarzeń.

30 lipca 2017 r. o godz. 17:00 odbyły się uroczystości upamiętniające 73. rocznicę rozstrzelania przez Niemców mieszkańców Marek, Pustelnika, Strugi i Zielonki. Pod pomnik pomordowanych na Kruczku, mimo okresu urlopowego i żaru, który tego dnia lał się z nieba – ponad 33 C, licznie przybyli przedstawiciele samorządu Marek i Zielonki, kombatanci, strażacy z mareckiej OSP, mieszkańcy, duchowieństwo, rodziny pomordowanych oraz sympatycy i kibice drużyny piłkarskiej Legii Warszawa, którzy na kilka dni przed uroczystościami uporządkowali okolice pomnika i miejsca zbrodni.

Ks. Proboszcz parafii św. Izydora w Markach, Kazimierz Sztajerwald, odmówił modlitwę za zmarłych i pobłogosławił zebranych.

Złożono wieńce i zapalono znicze. Przez cały czas trwania uroczystości wartę honorową nad mogiłą pełnili przedstawiciele Grupy Historycznej Niepodległość.

Fotorelacja KLIKNIJ TUTAJ

Videorelacja KLIKNIJ TUTAJ

Galeria

Komentarze wyłączone

WordPress.org - wdrożenie: ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Warszawa, Marki (zapytań: 63, generowano: 0,587s)