Marecki Ośrodek Kultury

Marecki Ośrodek Kultury
im. Tadeusza Lużyńskiego

ul. Fabryczna 2, 05-270 Marki
22 781-14-06, mokmarki@mokmarki.pl

68. rocznica stracenia przez hitlerowców 10 Polaków w Markach – uroczystość w Mareckim Ośrodku Kultury

2010-10-16  stracenie markiW sobotę, 16 października 2010 o godzinie 12.00 odbędzie się w Mareckim Ośrodku Kultury  uroczystość z okazji 68. ROCZNICY STRACENIA PRZEZ HITLEROWCÓW 10 POLAKÓW W MARKACH (16. X. 1942 – 16. X. 2010) . W programie: Spotkanie przedstawicieli Zarządu Oddziału W-wa Mazowsze Związku Żołnierzy Armii Krajowej z mareckimi kombatantami i zaproszonymi gośćmi.
Wręczenie medali „Pro Memoria” oraz „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej” nadanych przez Urząd d.s. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Prezentacja książki ZBIGNIEWA PACIORKA p.t. „MIEJSCA PAMIĘCI NARODOWEJ W MARKACH”
oraz KONCERT p.t.: „DZIŚ DO CIEBIE PRZYJŚĆ NIE MOGĘ…” W WYKONANIU IZABELI WILCZAK.

2010-10-16  stracenie marki

Komentarze: 2

  1. M.Świerczyński pisze:

    Zacznę od pytania: Czy nazywanie morderców hitlerowcami, można jakoś udokumentować? Myślę, że jest to trudne, chociażby dla tego, że są oni pewnie, dla autorki notki, osobami anonimowymi. Jaka jest definicja hitlerowca, czy każdego wcielonego do armii Niemca z okresu II WŚ, można tak nazwać? Nie będzie natomiast błędem, napisanie po prostu, nie oglądając się na polityczną poprawność, że zamordowani zostali przez Niemców, czy też przez niemieckich żołnierzy. Używanie eufemizmów, kiedy idzie o niechlubne uczynki naszych zachodnich i wschodnich sąsiadów, nie poprawi naszego mniemania o nich.
    Mam jeszcze jedno pytanie do mareckich historyków: Co jest wiadome o ofiarach mordu? Czemu taki los spotkał właśnie ich? Kim byli w życiu prywatnym, czy pozostawili rodziny i czy te interesują się miejscem ich kaźni?

  2. Marek Borkowski pisze:

    Zgadzam się z Panem Świerczyńskim. Mnie również razi polityczna poprawność – to jedno (hitlerowcy), razi mnie taże naśladownictwo – to drugie w tym tekście (68. rocznica…). Naśladownictwo odnosi sie do stawiania, ostatnio dość niefrasobliwie, kropek po liczebnikach porządkowych. Zapominamy lub nie wiemy, że kropki po liczebnikach stawiamy w przypadkach gdy zachodzi wątpliwość w odczytaniu go jako liczebnika głównego lub porządkowego. Np. 1 chłopiec (jeden chłopiec) i 1. chłopiec (pierwszy chłopiec). Nadużywanie kropki jest niestety obecnie tak nagminne i niefortunne jak zastępowanie słówka „obecnie” niefortunnym,a nawet w wielu przypadkach niepoprawnym, słówkiem „aktualnie”. Brzydką modę na stawianie kropek wzięto akurat z języka niemieckiego w którym funkcjonuje powszechnie, np. „im 15. Jahrhundert”. Jesli nie będziemy dbać o czystość naszego języka (zacznijmy od Marek) to wkrótce pojawią się dziwolągi jak: 13. pażdziernika 2010 r. (po niemiecku) lub października 13. 2010 r. (po amerykańsku). Z uszanowaniem Marek

Zastrzeżenie
Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących – redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

WordPress.org - wdrożenie: ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Warszawa, Marki (zapytań: 60, generowano: 0,541s)