35. Komisja Zdrowia – z nagrania

Komisja Zdrowia, Opieki Społecznej, Bezpieczeństwa Publicznego i Ochrony Środowiska, bo tak brzmi pełna nazwa komisji, obradowała 30 września 2009 roku. Pierwszy merytoryczny punkt porządku obrad dotyczył „Planu gospodarki odpadami…”.

Wprowadzenia do tematu dokonał burmistrz Janusz Werczyński (02:04:44). Następnym mówcą był naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska – Andrzej Kalinowski (07:00:65). Dyskusja nad tym punktem porządku obrad trwała około 45 minut.

Kolejny punkt posiedzenia – Program Ochrony Środowiska (46:23:59). Wprowadzenie burmistrza (46:55:27), następnie wprowadzenie naczelnika „ochrony środowiska” (50:03:61). Dyskusja trwała ponad pół godziny.

Oba programy zostały pozytywnie zaopiniowane przez komisję.

Następny punkt – Odpady niebezpieczne. Temat rozpoczął naczelnik Andrzej Kalinowski (81:20:04). W dyskusji zabrał głos burmistrz Janusz Werczyński, mówiąc o likwidacji azbestu (92:11:04). O azbeście mówił także radny Dąbkowski (100:15:22).

Marki w zieleni (103:23:59) – podsumowanie wyników konkursu i przyjęcie założeń na rok przyszły.

Są dwa pierwsze miejsca, jedno drugie i wyróżnienie. W dyskusji padła propozycja radnego Bogusława Dąbkowskiego (110:41:59), aby objąć konkursem inne placówki i rozszerzyć jego formułę na estetykę i czystość otoczenia.

Propozycje do budżetu miasta na 2010 rok (112:31:66).

Radni zgłosili następujące propozycje:

  • program wymiany pieców węglowych – radny Ryszard Korotko (112:46:00);
  • uporządkować park miejski – radny X? (113:54:14);
  • ustawić w parku kamienie z wykutymi myślami Jana Pawła II- radny Bogusław Dąbkowski (114:59:49);
  • wykonać ocieplenie budynków komunalnych, zredukować emisję CO2 – radny Jan Orłowski (118:59:08);
  • akcja szczepień – radny Tadeusz Pasternak (122:25:29);

Przewodniczący ustalił ostateczny termin zgłaszania propozycji do 7 października.

Sprawy różne (123:01:29)

  • sprawa kliniki weterynaryjnej w Wołominie – radny Jacek Orych (125:16:47);
  • sprawa chipowania i rejestracji psów ras niebezpiecznych – burmistrz Janusz Werczyński (129:53:26);
  • sprawa ustawienia świateł w ulicy Piłsudskiego – burmistrz Janusz Werczyński (136:49:37);
  • zwierzęta potrącone przez samochody – (131:32:29) – radna Elżbieta Brzozowska, burmistrz Janusz Werczyński, radny Jan Orłowski;
  • remont chodników na Piłsudskiego – burmistrz Janusz Werczyński (139:12:53);
  • zaniedbane chodniki na Okólnej – radny Bogusław Dąbkowski (142:15:38);
  • przejście dla pieszych (a właściwie jego brak) w rejonie zbiegu ulic Okólna, Kościuszki, Sosnowa – radny Bogusław Dąbkowski (143:29:11);
  • sprawa niebezpiecznych konarów drzew na ulicy Spokojnej – (144:04:21) – radny Bogusław Dąbkowski, burmistrz Janusz Werczyński, naczelnik Andrzej Kalinowski;
  • propozycja podjęcia uchwały zabraniającej sprzedaży pewnych artykułów w sklepikach szkolnych – radny Bogusław Dąbkowski (150:59:17). Stanowisko w sprawie uchwały burmistrza Janusza Werczyńskiego (156:45:01);
  • stworzyć program ogólnomarecki – „Marki-zdrowe miasto” – radny Bogusław Dąbkowski (153:38:20).

Przewodniczący komisji, Jacek Orych, poinformował o planowanych tematach na kolejne posiedzenie komisji (148:34:65):

  • spotkanie z komendantem straży pożarnej;
  • spotkanie z komendantem policji w sprawie budowy komisariatu.

Po wyczerpaniu porządku obrad, przewodniczący zamknął posiedzenie.

Zapis przebiegu posiedzenia sporządziłam na podstawie nagrania:
http://marki.pl/portal/gmina/pliki/nagrania/zdr/zdr_35_2009-09-30_18mb.mp3

Krystyna Siennicka

Komentarze: 12

  1. Jacek Orych pisze:

    „zwierzęta potrącone przez samochody – (131:32:29) – radna Izabela Brzezińska”

    poprawka: Elżbieta Brzozowska

  2. Krystyna Siennicka pisze:

    @Jacek Orych
    Poprawiłam w tekście. Dziękuję.

    Proszę o informację do -uporządkować park miejski – radny X? (113:54:14);

  3. Jacek Orych pisze:

    Jeśli mnie pamięć nie myli, temat zaczęła radna Brzozowska i kontynuował radny Dąbkowski.

  4. M.Świerczyński pisze:

    Szanowna Komisjo. Dlaczego nikt nie widzi, marnotrawienia środków na nie przynoszące skutków działania, mające przeciwdziałać chorobie kasztanowców? Moim zdaniem należy przedsięwziąć bardziej radykalne sposoby, aby pozbyć się tej choroby. Co o ich stosowaniu myślą specjaliści?
    Pozdrawiam M.Świerczyński

  5. Jacek Orych pisze:

    Do komisji nigdy nie dotarła tak informacja, że obecne działania nie są skuteczne. Proszę, jeśli posiada Pan wiedzę na ten temat, o przedstawienie tego lub oficjalnie lub o przesłanie maila na mój prywatny adres e-mali (neuron4@wp.pl), na pewno można przyjrzeć się tematowi. Alę proszę o jakieś szczegóły i konkrety oraz ewentualne pomysły rozwiązania. Nie jestem specjalista w tym temacie, chętnie skorzystamy (jeśli zaistnieje taka potrzeba) z pomocy i rady.

    Jacek Orych

  6. M.Świerczyński pisze:

    Jacek Orych. Proszę Pana, czy nie chodzi Pan po Markach? Proszę przejść się na ulicę pod nazwą Kasztanowa, rozejrzeć się, tych drzew jest sporo w różnych punktach miasta, sporo na cmentarzu, natychmiast będzie Pan miał informacje. Pomimo owijania tymi klejącymi opaskami, problem od lat nie znika. Jeśli chodzi o sposoby, to władze mają je znaleźć. Urząd zatrudnia fachowca, a on pewnie wie gdzie pytać, jeśli jego wiedza jest niewystarczająca.
    M.Świerczyński

  7. Włodzimierz Karpiński pisze:

    @Jacek Orych
    Zapraszam do mojego postu sprzed 2 lat
    One umierają milcząc
    http://www.marki.net.pl/one-umieraja-milczac-1100
    Poza ulicą Kasztanową spore skupisko kasztanowców znajduje si e na ulicy Lisa Kuli przy Bibliotece Publicznej i Ośrodku Pomocy Społecznej.
    Sporo drzew rośnie na cmentarzu parafialnym, szczególnie po prawej stronie od wejścia nie dochodząc do pierwszej poprzecznej alejki.

  8. a.inglot pisze:

    Tych drzew, widocznych na fotografiach we wpisie One umierają milcząc
    http://www.marki.net.pl/one-umieraja-milczac-1100 już nie ma. Zostały usunięte.

  9. Jacek Orych pisze:

    Panie M, Panie Włodzimierzu, Panie A (przepraszam nie znam imion). Dziękuję za te informacje. Tak jak pisałem wyżej, nie znam się na temacie choroby drzew. Nie sposób znać się na wszystkim i przyznaje szczerze, że nigdy też nie zwracałem na to uwagi. Ale właśnie chyba na tym powinna polegać współpraca mieszkańców z radnymi, po to zostaliśmy w końcu wybrani ;).To fakt zdjęcia są wymowne, i zapewne warto zadbać o te drzewa. Nie wiem jak i czy jest jakiś skuteczny sposób, dziś usłyszałem od osoby z którą rozmawiałem na ten temat, że najlepszą metodą jest wyciąć je i posadzić na nowo – oczywiście taka opcja nie jest brana pod uwagę. Na najbliższym posiedzeniu komisji zaproponuje taki punkt do porządku obrad i posłuchamy, mam nadzieję, specjalistów w tej dziedzinie. Jeśli istnieje jakiś skuteczny sposób, a jesteśmy na etapie konstruowania budżetu, możne uda się do tematu podejść z innej strony. Niestety są to tylko moje przypuszczenia. Jednak spróbować warto.

  10. a.inglot pisze:

    @Marek Świerczyński
    Nie uważam że dotychczasowe działania nie przynoszą efektów. W ubiegłym roku kasztanów było niewiele. W tym roku na parkingu przy bibliotece jest ich dużo więcej. Także na cmentarzu jest trochę lepiej. Nie wiem jak wygląda sytuacja na ulicy Kasztanowej.
    Według mojej wiedzy, na podstawie artykułów w Internecie, najbardziej skuteczne jest likwidowanie spadłych liści oraz stosowanie lepów na pniach.

  11. M.Świerczyński pisze:

    a.inglot
    Liście wyglądają fatalnie, tak jak wyglądały w poprzednich latach, a może gorzej. Na owocowanie mogła mieć wpływ pogoda w okresie kwitnienia i duża ilość opadów w tym sezonie, chociaż nie jestem tego pewien. Kto ma likwidować liście i w jaki sposób, palić nie pozwalają. Jakby to nie oceniać, problem istnieje.

  12. a.inglot pisze:

    @M.Świerczyński
    Zgadzam się. Liście wyglądają bardzo źle. Zastanawiało mnie dlaczego jest więcej kasztanów. Może ma Pan rację, że wpływ miała pogoda w okresie kwitnienia + ilość opadów.Dodałbym jeszcze stosowanie lepów w odpowiednim momencie.
    Liście należy przed zimą zlikwidować. Bezwzględnie. I tu jest problem. Jak to zrobić. Z tym podgrzaniem kompostu powyżej 40 stopni.

Zastrzeżenie
Opinie publikowane na łamach Portalu Społeczności Marek są prywatnymi opiniami piszących – redakcja Portalu nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności.
Osoby publikujące w artykułach lub zamieszczające w komentarzach wypowiedzi naruszające prawo mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

WordPress.org - wdrożenie: ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Warszawa, Marki (zapytań: 63, generowano: 0,583s)