Stowarzyszenie Marki-Pustelnik-Struga

Stowarzyszenie
Marki-Pustelnik-Struga
ul. Ząbkowska 64, 05-270 Marki

22 781 23 08,
501 550 416
tpaciorek@wp.pl

Świat, który już zaginął…

Na zdjęciu pierwszy z lewej Marek Borkowski, uczestnik prelekcji w MOK

W gościnnych progach Mareckiego Ośrodka Kultury na comiesięczne spotkanie z historią Marek przyszło kilkanaście osób. Temat: Mareckie cegielnie na przestrzeni wieków. Pierwsza informacja pisana o cegielni w Markach pochodzi z 1873; zapewne funkcjonowały  na naszym terenie jeszcze wcześniej.  Największy rozkwit cegielni miał miejsce w latach 70 i 80 XX w. kiedy na terenie Marek działało ich kilkanaście. Niestety ostatnia marecka cegielnia funkcjonująca od lat 20 XX w. tzw. „Osinki” została rozebrana kilka miesięcy temu. Teren zakupił deweloper. W trakcie prelekcji ukazano proces produkcji cegły w okresie międzywojennym (1918-1939) na terenie Marek od chwili wykopania surowca  ze złoża czyli gliny, aż do uzyskania efektu końcowego czyli powstania cegły, dachówki, gąsiora lub drena.

Na zdjęciu Zbigniew Paciorek opowiada o mareckich cegielniach na przestrzeni wieków

Zbigniew Paciorek zwrócił uwagę na fakt używania w środowisku robotników cegielnianych (tzw. strycharzy) swoistej gwary językowej związanej z produkcją cegły. Wyjaśniał znaczenie takich słów jak min.: fajer kozły, gorący, zimny, popiołek, kantowanie, gamowanie, wytaczaka, kara, strychulec, sznajder i wiele, wiele innych. Przypomniano też imiona świętych i daty ich świąt mających znaczenie dla strycharzy. Na Św. Jerzego (23 kwietnia) bowiem rozpoczynał się zazwyczaj początek sezonu pracy w cegielni, a na Św. Michała (29 września) kończył. Zaprezentowano też film z listopada 2014 r. nakręcony przez Tomasza Paciorka, ukazujący burzenie komina cegielni przy ul. Fabrycznej 86 należącej kiedyś do Państwa Jędrzejewskiech, Czarneckich i Kopańskich. Aby obejrzeć film KLIKNIJ TUTAJ

Na zdjęciu komin z dawnej cegielni przy ul. Fabrycznej 86 w Markach

Prelegent w trakcie spotkania przedstawiał i opisywał przyniesione ze sobą eksponaty w postaci starych, wyprodukowanych w mareckich cegielniach, niekiedy jeszcze przed stu laty cegieł, dachówek, gąsiorów, rurek drenażowych.

Mamy nadzieję, że zaprezentowane eksponaty znajdą swoje miejsce na wystawie stałej w Muzeum Ziemi Mareckiej, które być może zostanie założone jako nowa placówka kulturalno-oświatowa w Markach już w niedalekiej przyszłości.

Tekst: Zbigniew Paciorek. Stowarzyszenie Marki-Pustelnik-Struga

Galeria

Komentarze wyłączone

WordPress.org - wdrożenie: ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Warszawa, Marki (zapytań: 78, generowano: 0,570s)