Marecki Ośrodek Kultury

Marecki Ośrodek Kultury
im. Tadeusza Lużyńskiego

ul. Fabryczna 2, 05-270 Marki
22 781-14-06, mokmarki@mokmarki.pl

10 Jubileuszowe Prezentacje Plastyki Mareckiej w Galerii MOK

2011-12-11 prezentacje 2011_0023W niedzielę, 11 grudnia 2011 roku w Galerii Mareckiego Ośrodka Kultury odbyło się ważne wydarzenie artystyczne miłe wszystkim  mareckim miłośnikom sztuki – otwarcie 10 Jubileuszowej wystawy „Prezentacje Plastyki Mareckiej 2011″. „Prezentacje Plastyki Mareckiej” to cykliczne wystawy odbywające się od 1994 roku w Galerii Mareckiego Ośrodka Kultury. Pomysłodawczynią i inicjatorką oraz komisarzem ich dziewięciu edycji była Hanna Klimecka, również założycielka Galerii MOK i prowadząca ją przez 20 lat. Stworzyła ona ideę Prezentacji – zaproszenia do udziału w wystawie artystów profesjonalnych, amatorów, uczniów i studentów szkół plastycznych, uczestników warsztatów w pracowni plastycznej ośrodka – związanych z Markami przez miejsce urodzenia, zamieszkania, pracy lub inne ważne więzi. Ta formuła a także wyczucie plastyczne, wysoka kultura oraz wielkie zaangażowanie Hanny Klimeckiej zaowocowały bardzo dobrymi kontaktami z artystami, stworzeniem wspaniałej tradycji w naszym mieście i realizacją wystaw na wysokim poziomie.
10 Jubileuszową edycję „Prezentacji” zorganizowała artysta plastyk Luiza Wojciechowska-Konopka, która jest aktualnie komisarzem wystaw Galerii MOK.

Na niedzielną uroczystość przybyli przedstawiciele władz miasta: Burmistrz Miasta Marki, Janusz Werczyński – od 6 edycji honorowy patron „prezentacji”, Przewodniczący Rady Miasta, Marcin Piotrowski oraz Wiceprzewodnicząca Rady Miasta, Agnieszka Lużyńska oraz mareccy artyści wraz z rodzinami i przyjaciółmi a także sympatycy Mareckiego Ośrodka Kultury. Prowadząca uroczystość Dyrektor ośrodka, Krystyna Klimecka ciepło wspomniała poprzednie wystawy z cyklu Prezentacje, ich początki i piękny rozwój. Wyraziła swoją radość, bo ich idea znajduje swoją wspaniałą kontynuację przez Luizę Wojciechowską-Konopkę, a do grupy biorącej udział w „Prezentacjach” dołączają coraz to nowi mareccy artyści. „Cieszę się z tak licznego udziału 51 mareckich twórców w tej wyjątkowej, jubileuszowej edycji wystawy oraz z tego, że to piękne przedsięwzięcie na stałe wpisało się w kalendarz imprez artystycznych w Markach”.
Następnie artystom oraz gościom organizatorzy zadedykowali koncert fortepianowy Pawła Listwona – muzyka także rodem z Marek, który w swoim programie zaprezentował pogodne kompozycje z różnych epok zaskakując także publiczność własnymi aranżacjami tak znanych utworów jak „Cztery pory roku” Antonio Vivaldiego… lub też popularnej kolędy polskiej „Lulajże Jezuniu” w nowoczesnej, interesującej interpretacji.
Po koncercie nastąpiła chwila szczególnie miła dla artystów prezentujących swoje prace na wystawie – każdy z nich otrzymał z rąk Dyrektor MOK w Markach, Burmistrza i Przewodniczącego Rady Miasta gorące gratulacje, dyplom z podziękowaniem oraz specjalnie wydany na tę okazję przez ośrodek pamiątkowy znaczek okolicznościowy.
Komisarz wystawy. Luiza Wojciechowska – Konopka zaprezentowała obecnym wystawę i jej twórców: w dużej sali galerii zgromadzone zostały głównie obrazy olejne (w tym cztery autorstwa patrona MOK naszej instytucji, Tadeusza Lużyńskiego), batiki, obrazy o tematyce sakralnej oraz zbiór prac wpisujących się w nurt sztuki nowoczesnej. W mniejszej sali swoje miejsce znalazły  prace rysunkowe, akwarele, tusze, i nietypowe techniki takie jak kaligrafia, wycinanka, tkactwo czy malowanie na tkaninie.
Komisarz wystawy serdecznie podziękowała pani Hannie Klimeckiej – pomysłodawczyni idei Prezentacji i komisarzowi dziewięciu ich edycji, która wykonała ogrom pracy przy ich organizacji i nawiązała i utrzymywała dobry kontakt z mareckimi artystami. Luiza Wojciechowska- Konopka podkreśliła serdeczną współpracę podczas realizacji tego projektu – z zespołem ośrodka kultury i artystami, szczególnie biorącymi po raz pierwszy udział w Prezentacjach.
Burmistrz Miasta Marki, Janusz Werczyński, zwrócił uwagę słuchaczy na wspaniałą tradycję  i ogromną wartość „Prezentacji Plastyki Mareckiej”. W kronice ośrodka napisał później następujące słowa: „Jubileusz potwierdza, że podejmowane przez nas działania mają głęboki sens. Funkcjonowanie środowiska artystów plastyków, którzy z dumą mówią o sobie „Jestem z Marek” to nie tylko powód do radości. Środowisko to odgrywa wielką role w procesie integrowania mareckiej społeczności. Dziękuję za to MOKowi. Dziękuję i gratuluję wytrwałości w działaniu. Na koniec życzenia: wielu kolejnych „prezentacji” i wielu jubileuszy”.
Hanna Klimecka wypowiedziała swoją główną zasadę działania: „Praca twórcza oznacza – chcieć bardzo dużo, tak dużo, aby Stwórca, który rozdał niezliczone talenty twórcom, nie dziwił się, że za mało pragną…  nie pytał, czemu tak mało pragniecie? Bez ścisłej współpracy i opieki Dyrektor Krystyny Klimeckiej i całego Zespołu Mareckiego Ośrodka Kultury oraz bez udziału artystów a także opieki Opatrzności Bożej nie byłoby w galerii mareckiej tak wielu wspaniałych wystaw i spotkań. Pragnęłam bardzo wiele. – Tak pracowałam.”

Na zakończenie Dyrektor MOK, Krystyna Klimecka jeszcze raz podziękowała wszystkim za przybycie na niedzielną uroczystość, zaprosiła do indywidualnego zwiedzania wystawy oraz na słodki poczęstunek, który umilił czas rozmów z artystami i miłośnikami sztuki oraz podziwianie ponad 150 prac mareckich plastyków zgromadzonych na tej imponującej wystawie. Mnogość wrażeń i wspaniała ciepła atmosfera z pewnością sprawiły, że dla wszystkich uczestników wieczór ten na długo zapadnie w pamięć…
Warto jeszcze dodać, że 5 lutego 2012 odbędzie się spotkanie autorów prac z krytykiem sztuki, Jarosławem Daszkiewiczem, a następne „Prezentacje” już w 2013 roku – zapraszamy serdecznie już dziś!

Z okazji wystawy został opublikowany katalog w opracowaniu Luizy Wojciechowskiej-Konopki.
Wystawę można oglądać w Galerii MOK do 5 lutego 2012 roku.

Anna Dąbrowska-Pękocka
MOK w Markach

Galeria

Komentarze wyłączone

WordPress.org - wdrożenie: ACTIVENET - projektowanie stron internetowych - Warszawa, Marki (zapytań: 65, generowano: 0,763s)